Studio Figura

Zdrowe i bezpieczne odchudzanie – jak osiągnąć sukces bez ryzyka?

Spis treści

Restrykcyjna dieta, niedobory żywieniowe, pogorszenie wyników badań, a w końcu też efekt jojo. To częsty scenariusz procesu odchudzania, który jest równocześnie idealnym scenariuszem tego, jak nie powinno to wyglądać. Mimo coraz większej świadomości społecznej co do szkodliwości tego typu praktyk, wciąż wiele osób decyduje się na głodówki i treningi ponad ich siły. Tymczasem do bezpiecznego, a przy tym skutecznego odchudzania wystarczy zdroworozsądkowy plan działania. Najlepiej stworzony przez specjalistów, takich jak w Studio Figura Czechowice-Dziedzice.

Dlaczego zdrowe odchudzanie jest ważne? 

Odchudzanie może być zdrowe, ale tylko wtedy, gdy jest realizowane z głową. Diety cud i katorżnicze treningi nie są ani bezpieczne, ani na dłuższą metę skuteczne. Podobnie różnego rodzaju zastrzyki, koktajle, tabletki czy inne specyfiki, których zastosowanie ma rzekomo doprowadzić do natychmiastowej utraty tkanki tłuszczowej. W rzeczywistości wszystkie te rozwiązania mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Tylko zdrowa redukcja wagi może realnie poprawić zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Rozsądne gubienie kilogramów i centymetrów usprawnia pracę serca, odciąża stawy, reguluje gospodarkę hormonalną, a nawet zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów i innych chorób. Ponadto poprawia samopoczucie psychiczne i ogólną jakość życia, związaną m.in. z większą pewnością siebie.

Zdrowe odchudzanie – od czego zacząć?

Podejmując decyzję o zdrowym odchudzaniu, w pierwszej kolejności należy uzmysłowić sobie, że to złożony proces, który wymaga czasu. W przeciwnym razie łatwo jest zatrzymać się w pół drogi z powodu braku widocznych efektów. Równie istotne jest zdefiniowanie celu, do jakiego chce się dążyć. Ważne by był on możliwy do wykonania, zdrowy i dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Proces odchudzania z pewnością ułatwi dokładny plan działania, który powinien obejmować zarówno zdrowe odżywianie, jak i aktywność fizyczną. By był on bezpieczny i skuteczny, warto misję jego stworzenia powierzyć specjalistom. 

Sztab ekspertów ze Studio Figura Czechowice-Dziedzice przygotowuje taki plan z uwzględnieniem dotychczasowych nawyków żywieniowych, stopnia aktywności fizycznej i dolegliwości chorobowych klienta. Dodatkowo przeprowadza dokładne pomiary ciała oraz pomaga określić cel. Na tej podstawie powstaje plan, który obejmuje indywidualnie dobrane treningi i zabiegi, dietę, a także suplementację oraz pielęgnację ciała.

Bezpieczne diety odchudzające

Bezpieczne diety odchudzające to takie, które nie powodują drastycznego deficytu kalorii, a zarazem zapewniają odpowiednią ilość składników odżywczych. By tak było, warto sięgać po produkty spożywcze z różnych grup, takich jak owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, białko i zdrowe tłuszcze.

Kluczową kwestią jest, aby jadłospis był dobrany do indywidualnych predyspozycji organizmu i uwzględniał m.in. stan zdrowia, styl życia czy wykonywany zawód. Dodatkowo menu powinno być smaczne i różnorodne, tak aby jedzenie prowadziło nie tylko do redukcji kilogramów, ale też sprawiało przyjemność.

Aktywność fizyczna – w domu, na świeżym powietrzu lub w Studio Figura Czechowice-Dziedzice

Jaką rolę pełni aktywność fizyczna w procesie utraty kilogramów? Odpowiedź jest jednoznaczna: kluczową! To właśnie ruch jest najefektywniejszym sposobem spalania kalorii, a dodatkowo poprawia ogólne zdrowie i samopoczucie. Oprócz tego ma zdolność pobudzania metabolizmu nawet po zakończonym treningu, co sprzyja skuteczniejszemu odchudzaniu.

Nie ma jednej idealnej formy aktywności fizycznej, która sprawdzi się w przypadku każdego. Kluczem jest znalezienie czegoś, co sprawia przyjemność, ponieważ wtedy istnieje większa szansa na utrzymanie regularności treningów. 

Liczy się każdy ruch – zarówno gimnastyka w domu, spacer po parku, jak i trening pod okiem eksperta, np. w gabinecie modelowania sylwetki w Czechowicach-Dziedzicach. Miejsce to jest wyposażone w specjalistyczne urządzenia, które pozwalają na zrzucenie kilogramów szybciej niż podczas tradycyjnych treningów.

Pielęgnacja i suplementacja

Chcąc zgubić kilogramy, warto wspomóc się prozdrowotnymi suplementami diety, które wspierają proces odchudzania poprzez zmniejszenie łaknienia, poprawę odporności i pracy organizmu czy usprawnienie procesów metabolicznych. Wskazana jest też suplementacją witaminą D. Oprócz tego nie powinno się zaniedbywać pielęgnacji ciała. Odpowiednie preparaty nie tylko sprawią, że efekt metamorfozy będzie bardziej spektakularny, ale też zadbają o elastyczność skóry, której utrata jest częstym efektem ubocznym odchudzania.

Zdrowe odchudzanie – 5 najważniejszych zasad

Chcąc zdrowo chudnąć, trzeba pamiętać o odpowiednio dobranej diecie, regularnym ruchu oraz suplementach i pielęgnacji, ale nie tylko! Jest jeszcze kilka dodatkowych zasad, które stanowią solidny fundament na drodze do osiągnięcia celu:

  1. Unikaj stresu – stan, w którym jesteśmy zestresowani, prowadzi do pojawienia się większej ilości kortyzolu w organizmie. Jest to hormon stresu, który może zwiększać uczucie głodu, a – jak wiadomo – nie jest to wskazane podczas procesu odchudzania.
  2. Wysypiaj się – brak odpowiedniej ilości snu również prowadzi do zwiększenia poziomu kortyzolu w organizmie. Staraj się więc spać przez około 8 godzin w ciągu doby.
  3. Jedz regularnie – choć bywa to problematyczne, warto zadbać o regularne jedzenie. To m.in. od niego zależy sprawna przemiana materii. Co więcej, jedząc regularnie, ogranicza się napady głodu i chęć sięgania po niezdrowe przekąski.
  4. Pij wodę – woda łagodzi apetyt i daje uczucie sytości, a poza tym wspomaga proces trawienia. Dobrze jest wypić szklankę wody tuż przed każdym posiłkiem.
  5. Zrezygnuj z alkoholu – zawiera on puste kalorie. I to niemałe, dlatego że już nawet jeden drink może stanowić połowę dziennego zapotrzebowania kalorii. Jeśli już więc po niego sięgać, to tylko okazjonalnie.

Ile kilogramów na miesiąc, czyli jakie jest bezpieczne tempo odchudzania? 

Zdrowe tempo odchudzania może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej, stan zdrowia czy genetyka. Ogólnie jednak, zaleca się utratę kilogramów w tempie około 0,5-1% masy ciała tygodniowo. Osoba, która waży 80 kilogramów, powinna więc chudnąć od około 400 gramów do 800 gramów na tydzień.

Zdrowe odchudzanie po 50. roku życia

Odchudzanie po pięćdziesiątce nie należy do prostych, dlatego że im organizm jest starszy, tym trudniej jest zrzucić zbędne kilogramy. Dlatego proces ten wymaga podejścia opartego na równowadze, dbałości o zdrowie oraz uwzględnieniu zmian, jakie zachodzą w organizmie wraz z wiekiem. 

Z pewnością nie warto porywać się ani na intensywne treningi, ani na uprawianie aktywności fizycznej bez żadnego przygotowania. To prosta droga do nabawienia się kontuzji. Dieta z kolei powinna być zbilansowana i zawierać m.in. oleje roślinne, warzywa, kasze, chude mięso i kiszonki. Taki jadłospis pozwoli zadbać o sylwetkę, a oprócz tego opóźni procesy starzenia.

Odchudzanie po ciąży – jak zrobić to zdrowo?

Jedną z częstszych przyczyn, dla których kobiety chcą schudnąć, jest powrót do formy sprzed ciąży. Świeżo upieczone mamy powinny jednak pamiętać, że proces ten powinien być kierowany w oparciu o zdrowy rozsądek. Przede wszystkim muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż odpoczynek i regeneracja po porodzie wymagają czasu

Na początek warto zadbać o zbilansowaną dietę, zawierającą produkty będące źródłem magnezu, żelaza oraz witamin z grupy B, D i C. Wskazane jest spożywanie chudego mięsa, tłustych ryb morskich, produktów mlecznych, dużych ilości owoców i warzyw, produktów zawierających tłuszcze nienasycone czy pełnoziarnistych produktów zbożowych. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, w pierwszych tygodniach po porodzie należy ograniczyć ją głównie do spacerów, a potem stopniowo zwiększać wraz z upływem czasu.